Berounská Čertovka sice není tak slavná jako ta na Vltavě v Praze, tajemné kouzlo má ale i ona. A ne ledasjaké. Dýchne na vás okamžitě, vstoupíte-li do nové dominanty v areálu Zajíčkova mlýna. Vítejte v nově otevřené Kozlovně Beroun.
Díky převaze kamene jako hlavního stavebného materiálu se při rekonstrukci nedalo jen tak bourat a kopat. Půdorys a obvodové zdi zůstaly, a tak truhláři museli dělat většinu vybavení na míru. Interiér je tak zcela originální, zasazený do neměnných historických kulis domu. Interiér skýtá hned několik atypicky pojatých sezení, která hostům poskytují určitou dávku intimity, ale současně zachovávají sounáležitost s celou hospodou. „Obzvlášť originální je kruhové sezení v zadní části hospody.
Celkem Kozlovna nabízí téměř 90 míst, kapacitu rozšíří zahrádka s výhledem na Berounku.
Interiér všech Kozloven dbá zejména na detaily a navození příjemné atmosféry. Neustále se objevují originální detaily, jež jsou všude kolem vás, počínaje vstupními dveřmi a konče háčky na oblečení. Originální jsou i masivní stoly s kovovými kopýtky, dlouhé lavice s koženým polstrováním, kozlí reliéfy. Hlavními materiály jsou dřevo, kůže a kov.
V Kozlovně Beroun ale jasně dominuje přírodní kámen, který dává zdejší restauraci punc jedinečnosti mezi všemi Kozlovnami. Na vše dohlíží majestátní socha Kozla, symbolu stejnojmenného piva. Koncept Kozloven ale nebyl stvořen pouze k opěvování netradičního užitého designu, ale hlavně pro důstojné servírování Velkopopovického Kozla.
Naší chloubou jsou ale zejména pokrmy české kuchyně. Maso odebíráme přímo od řezníka, nejčerstvější máme i zeleninu od lokálních dodavatelů. Co se dá vyrobit vlastními silami, to si děláme sami.
minanty v areálu Zajíčkova mlýna. Vítejte v nově otevřené Kozlovně Beroun.
JAK VZNIKÁ PIVO KOZEL?
Krok 1: Recept
Recept na naše tradiční české pivo spatřil světlo světa již roku 1874 a je pečlivě chráněn už více jak 140 let. Každý, kdo pracuje v pivovaru, je na tento recept hrdý.
Krok 2: Voda
Pivo je slabě alkoholický nápoj lahodné chuti, vyrobený z vody, chmele a ječmene. Voda pochází z lesních studní v okolí Velkých Popovic a je pod neustálým přísným laboratorním dohledem, který zároveň zajišťuje její ochranu proti případnému znečištění.
Krok 3: Chmel
Chmel u nás najdete ve dvou formách. První je tzv. chmelová peleta, což je sušený, rozemletý a slisovaný chmel, který dodává našemu pivu tradiční aroma. Pelety odebíráme hlavně z Žatecka a Úštěcka. Druhou formou je chmelový extrakt, nazývaný též výluh z chmele. Ten dodává pivu hořké kyseliny a vonné látky.
Krok 4: Ječmen
Pro vaření piva se využívá ječmen ve formě sladu, který vzniká máčením, klíčením a sušením vybraného sladovnického ječmene. Sladu odebíráme několik základních druhů, které se od sebe liší barvou. Ta je závislá na výši teploty, při níž je zrno sušeno ve sladovnách.
Krok 5: Varna
Veškeré suroviny přichází do pivovaru již v patřičné formě a kvalitě. Přichází tedy na řadu varna, kde se v kotlích a kádích zpracovává slad na mladinu. Využívají se při tom enzymy, které vznikají klíčením sladu ve sladovně. Rozmačkaný slad se smíchá s vodou a vyhřívá na určitou teplotu, díky které se škrob a bílkoviny rozštěpí na jednodušší látky. Proces pak dokončí kvasinky, které tyto látky přemění na alkohol a aroma.
Krok 6: Spilka
Krok 7: Ležácké tanky
Ze spilky putuje mladé pivo do sklepa, kde probíhá dokvašování v uzavřených ležáckých tancích. Proces zabere několik týdnů a probíhá při nízkých teplotách bez přístupu kyslíku. Během této doby se pivo nasytí přirozeně vznikajícím oxidem uhličitým, vylučují se kalící a drsně chutnající látky. Tím se pivo chuťově zjemní a vyrovná a navíc získá jemnost a chmelovou hořkost.
Krok 8: Filtrace
Když je pivo hotové, pokračuje na filtraci. Ta z něj odstraní zbylé kvasinky a chladové zákaly, což mu dodá tu správnou jiskru. Po filtraci pivo pokračuje do přetlačných tanků.
Krok 9: Přetlačené tanky
V přetlačných tancích se pivo uchovává do doby, než dojde k jeho stáčení do lahví, sudů nebo cisteren.
Krok 10: Tankové pivo
Tankový Kozel je na stůl servírován se všemi vůněmi a chuťovými vlastnostmi, jak mu je vtisknul sládek, který pivo vařil. Toto pivo je nepasterizované a dostává se k vám nejkratší cestou z pivovaru ihned po stočení. Tankové pivo je hýčkáno po celou dobu v ideálních podmínkách z pivovarského sklepa až do vaší sklenice. To vše ve stále teplotě. Pivo navíc nepřichází do styku se vzduchem ani jiným tlačným plynem a zachovává si tu nejvyšší kvalitu.